Adem Ağuş

   

Temel Sanat Eğitimi

           Çağımız tüketim çağı. Hayatın akışı ve insan yaşamı önceki yüzyıla göre daha hızlı ve teknolojik olarak daha ulaşılabilir. Günümüzde çabuk üretilen ve aynı hızda tüketilen fotoğraf, insanı, hayatı anlatan, hayatın tam da içinden duygu veren görsel bir lezzettir. Kadrajın içerisine aldığım her obje, insan benim görsel estetik kaygılarımı tatmin eden ve duygularımı dışa vurmamda yardımcı olan unsurlardır. İyi bir fotoğraf dilinin; çeken fotoğrafçının bilgi birikimi, almış olduğu temel sanat eğitimi ve yeteneğinin aynı noktada birleşmesi sonucu ortaya çıktığı inancındayım. Fotoğrafçı, anlatım dilini oluştururken acıkmak gibi, susamak gibi duygu açlığı ve ifade etme susuzluğu çekmeli ki arayış içerisinde olsun. İzleyiciye görsel bir haz yaşatsın.

            Fotoğraf makinesine ulaşılabilirlik önceki dönemlere göre daha kolay. Dolayısıyla boynunda makine ile gezen birçok insanla karşılaşmak olağan hale geldi. Binlerce fotoğraf çekilmekte.  Peki ama iyi olanı nasıl seçeriz? Bu kadar çok çekilen fotoğrafın içerisinden iyi, sağlam olanı ayırt etmenin yolu, belli kurallar bütününü yansıtıp yansıtmadığını bilecek yeterlilikte olmaktır. Farkı yaratan da budur.

            Fotoğraf çeken her fotoğrafçının temel sanat eğitimi alması gerektiğine inanıyorum. Çünkü fotoğraf karesinin içerisine alınan objeler, renkler ve oluşturulmak istenen kompozisyon belli bir disiplin içerisinde olmalıdır. Kompozisyon bilgisi, sağlam olan hikâyeyi doğru şekilde anlatabilmenin en önemli ayağıdır. Maalesef ki fotoğrafa başlayan insanlar esas konu olan kompozisyon bilgisini ikinci plana atmaktalar. Her gördüğünü çekerek “belki içerisinden iyi bir kare yakalayabilirim” düşüncesi hem zaman hem para kaybına, daha da önemlisi hayal kırıklığına neden olmakta, kişiyi fotoğraftan uzaklaştırmakta… Bunun önüne geçmenin çaresi temel sanat eğitimidir. Bu eğitimi alan fotoğrafçının ilerleyen zamanlarda üzerine koyarak kendini daha kolay geliştirme şansı bulabileceği inancındayım.

              Fotoğraflarımı oluştururken resim çizer gibi kompozisyonlar oluşturmaya çalışırım. Duygu dünyamın derinliklerinde hissettiklerimi çizerim, boyarım. Karakalem resim çizer gibi her köşesini, her noktasını titizlikle oluşturmaya çalışırım. Bunu yapabilmemde en önemli unsur, almış olduğum temel sanat eğitimi, resim bilgisidir.

                Buradan yola çıkarak şunu ifade etmek isterim. Çekmiş olduğum fotoğrafları estetik ve sanat kaygısı yüksek eserler haline getirerek sunmayı tercih ederim. Bu haliyle fotoğrafların görsel hazzının daha tatmin edici ve doğru olacağı inancındayım.

              Ve fotoğraf, dijital bir sanattır.

 

United Kingdom best online bookies