Reha Bilir

   

  REHA BİLİR –ESFIAP,SSS/b, AFIAP , Hon.FBPS, Hon.SUPC,Hon. FBSPA,Hon. GİFSAD,AOB

 

             Beyşehir’de doğan Reha Bilir, İstanbul Üniversitesi eczacılık fakültesi mezunu olup, asıl mesleği fotoğrafçı olarak bilinse de aslında serbest eczacı olarak çalışmaktadır.

             Fotoğraf üretmek adına ulusal ve uluslararası bir çok yarışmaya katıldı. Uluslararası fotoğraf federasyonu patronajlı yarışmalardaki ödüllerinden dolayı, 2003 yılında AFIAP (Uluslar arası fotoğraf sanatçısı) ünvanı ile ödüllendirildi.

            Türkiye’nin en önemli fotoğraf prestij ödülleri olan Şinasi Barutçu Kupasını 2008 yılında, Sami Güner Kupasını 2009 yılında kazandı. Reha Bilir fotoğraf yolculuğunda kendi üslubuyla anlattığı çalışmaları birçok ülkede karma sergilerde yer aldı.Uluslararası fotoğraf müzelerinde fotoğraf albümleri yer alan Reha Bilir’in, ülkemizde de birçok ilde fotoğrafları ve dia gösterileri sergilendi.

             Reha Bilir sadece fotoğraf çekmek değil, fotoğrafa yeni başlayanlara da yol gösterici olabilmek amacıyla, bir çok ilde fotoğraf severlerle fotoğraflarını paylaştı ve fotoğraf felsefesi üzerine söyleşiler yaptı. Yurt içi ve dışında fotoğraf dergilerinde söyleşileri yayınlandı.

                “Dijital Kareler” isimli sergisi nedeniyle, Pamukbank tarafından yayınlanan “Türkiye’de Fotoğraf” isimli yayında, fotoğraf üzerinde bilgisayar ortamında düzenlemeler yapan ilk Türk fotoğrafçıları arasında gösterildi.

            Birçok dergi, gazete ve mesleki yayınlarda röportajları, fotoğrafları, portfolyoları yayınlandı. Yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda fotoğraf yarışmasında jüri üyesi olarak yer aldı, uluslararası fotoğraf etkinliklerinin organizasyonunu gerçekleştirdi. Belçika, Yunanistan, Romanya, İtalya, İsviçre, Hong Kong, Çin, Kanada’da, Kazakistan’da, Japonya’da fotoğraf etkinliklerine özel davetler aldı, söyleşiler yaptı, sergiler açtı.

            1999 yılında İsviçre’de Dünya Kupası, 2004 yılında İngiltere’de mansiyon kazanan ülke takımlarında yer alan Bilir, toplam 5 kez ülke takımına seçildi.

            Beyşehir’in Yeşildağ kasabasındaki “Leylekler Vadisi”nin fotoğraflarla ülkede ve yurt dışında tanıtımına katkılarından dolayı, Yeşildağ Belediyesi tarafından 2004 yılında “fahri hemşehrilik” belgesi ile ödüllendirildi.

2011 yılında Bengladeş Fotoğraf Sanatı federasyonu tarafından “Onursal Üye – Hon.FBPS” ünvanı ile ödüllendirilmiştir.  2012 yılında da Selçuk Üniversitesi Fotoğrafçılık Topluluğu tarafından 10 yılda bir verilen “S.Ü. Fotoğrafçılık Topluluğu Onursal Üye – Hon.SUPC” ünvanı ile ödüllendirilmiştir.

             Uluslararası Fotoğraf Sanatı Derneği (UFSD) Yönetim Kurulu Başkanı olan fotoğrafçı, Sille Sanat Sarayı’nın kurucusudur. ( www.sillesanat.com) Dünyanın en büyük fotoğraf örgütlerinden bir olan Uluslararası Fotoğrafçılar Birliği –  ( UPI ) ‘ın yönetim kurulu üyesidir. Bu görevi ile dünya çapında bir fotoğraf örgütünün yönetim kurulu üyeliği görevini yapan ilk ve tek Türk Fotoğrafçı unvanını almıştır.

            Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu – FIAP tarafından düzenlenen “7. Kulüpler Arası 2012 Dünya Kupası Yarışması” na jüri üyesi olarak davet edilmiştir. Böylece Dünya Kupasına jüri üyesi olarak davet edilen ilk ve tek Türk Fotoğrafçı olmuştur.

            Uzun yıllar Türkiye'deki amatör fotoğrafçılara olan hizmetlerinden dolayı 2014 yılında "Altın İnci Amatör Fotoğrafa Katkı" ödülüne layık görüldü. Böylece bu alanda verilen ilk ödülün sahibi oldu.

            Yine 2014 yılında uluslararası ve ulusal alanda fotoğraf sanatına olan katkılarından dolayı FIAP tarafından pek az kişiye verilen ESFIAP unvanına layık görüldü.

            Ülkemizde ve yurt dışında birçok dernek, federasyon ve üniversitelerde fotoğraf etkinliklerine, fotoğraf günlerine, sempozyumlara, panellere, fotoğraf fuarlarına fotoğraflarıyla ve birikimleriyle davet edilen fotoğrafçı sanat etkinliklerini halen Sille Sanat Sarayı fotoğraf topluluğu çatısında devam ettirmektedir.

            Fotoğraf sevdalısı Reha Bilir'in dikkat çeken bir diğer yönü de yazarlığı ve şairliğidir. İzlenimsel betimlemeleri ve başarılı imgeleri ile dikkat çeken Reha Bilir, fotoğrafın kadraj kültürünü yazıya taşımış görünmektedir. Okuyucu gereksiz ayrıntılarla yormaz. Aynı hassasiyeti, duru,yalın ve açık anlatımıyla şiirlerinde de göstermiştir.

                                                             

United Kingdom best online bookies